EKOkosmetika.lv Dabīgas, organiskas, eko un bio kosmētikas interneta veikals! - EKOkosmetika.lv Dabīgas, organiskas, eko un bio kosmētikas interneta veikals!! - - EKO kosmētika - dabiska kosmētika?
E-Pasts:
Parole:
Reģistrēties
LV RU EN
Ieiet/Rēģistrēties | Mans Grozs | Noformēt pasūtījumu | Iemīļotas preces | Rekomendējam | Atsauksmes | Pirktākās preces

 
Raksti
 
EKO KOSMĒTIKA
KOSMĒTIKA ZĪMOLI
ORGANISKA KOSMĒTIKA
ĀDAS KOPŠANA
 

 
Preču katalogs
 
SEJAI
ĶERMENIM
MATIEM
ROKĀM
SAUĻOŠANAI
DEPILĀCIJAS LĪDZEKĻI
KĀJĀM
MUTES DOBUMAM
BĒRNIEM UN MĀMMĀM
VIRIEŠIEM
VANNAI UN DUŠAI
EĻĻAS UN AROMATERAPIJA
DEKORATĪVA KOSMĒTIKA
Rādīt visas preces
 

 
Ražotāji/Zīmoli
 
BAIKAL HERBALS (Krievija)
EC-LAB (Krievija)
FAITH in Nature
LC BIO (Francija)
Le Cafe de Beaute (Krievija)
LOVEA (Francija)
NATURA SIBERICA (Krievija)
NORDEN COSMETICS (Latvija)
PLANETA ORGANICA (Krievija)
 

 
Iemīļotas preces
Pāriet
 
Nav nevienas iemīļotas preces.
 

 
Informācija
 
PAR MUMS
PIEGĀDE/APMAKSA
Datu aizsardzības politika
Atteikuma tiesības
Piegāde uz Omniva pakomātiem
Cenu-lapa (Excel)
Cenu-lapa (HTML)
Sazināties ar mums
 Latvijas Reitingi
EKO kosmētika - dabiska kosmētika?

Āda ir lielākais cilvēka orgāns, kas uzsūc visu, kas uz tās nonāk – gaisu, ūdeni, kosmētiku utt. Un attiecīgi tālāk caur ādu visas šīs vielas nonāk asinīs un cilvēka organismā. Diemžēl ne visi aizdomājas par to, ka piesārņots gaiss, nekvalitatīvs ūdens un sejas un ķermeņa kosmētika, kura ir pārbagāta ar ķīmiski sintezētām vielām, negatīvi ietekmē veselību. Rūpējoties par sevi un savu veselību, arī par saviem pēcnācējiem un apkārtējiem cilvēkiem, ir nepieciešams domāt, kas tad īsti iekšā ir krēmu tūbiņās un šampūnu pudelītēs, kuras cilvēki pērk un lieto ikdienā.

Iepriecinošs ir fakts, ka pēdējos gados parādās aizvien vairāk cilvēku, kuri, lai samazinātu nelabvēlīgo ietekmi uz veselību, cenšas izvēlēties tādus ražotājus, kas strādā ar dabiskām izejvielām un maksimāli izvairās no ķīmisko sastāvdaļu izmantošanas. Līdz ar „zaļās domāšanas” aktualizēšanos pēdējos gados veikalos aizvien vairāk parādās atsevišķi plaukti ar uzrakstu „Dabiska kosmētika”. Taču par nožēlu arī tas nav garants, ka kosmētika patiešām sastāv no dabīgām un nekaitīgām vielām. Diemžēl tirgotāji izmanto pircēju lētticību un nezināšanu. Tāpat arī neviena vien sieviete apjūk terminos: bio, ekokosmētika, dabīga, sintētiska kosmētika. Kādas tad ir galvenās atšķirības?

1. Ekokosmētika

Vārds bio (vai arī organic) un eko uz kosmētikas produkta iepakojuma ir kā garants tam, ka kosmētikas sastāvā 95% ir dabiskas izcelsmes izejvielas, bet atlikušie 5% ir saistvielas, stabilizatori un konservējošas vielas, kas nav kaitīgas veselībai. Bioloģiskajā un eko sejas un ķermeņa kopšanas kosmētikā nav atļauts lietot vielas, kuras ir toksiskas cilvēkam vai apkārtējai videi, tāpat nedrīkst izmantot arī ģenētiski modificētas sastāvdaļas. Šī kosmētika ir bez sintētiskām krāsvielām, smaržvielām un ķīmiskām antibakteriālām piedevām.

Atšķirība starp bio un eko kosmētiku ir sekojoša: katrai no bioloģiskās produkcijas sastāvā esošajām vielām ir sertifikāts. Tātad saimniecībai, kurā ražotājs iegūst nepieciešamās izejvielas, jābūt ar speciālu bioloģiskās saimniecības sertifikātu. Ekokosmētikas ražotājiem šāda sertifikāta esamība nav obligāti nepieciešama. Tas gan nenozīmē, ka izejvielas ir sliktākas. Vienkārši, lai iegūtu sertifikātu, nepieciešami lieli finansu līdzekļi un sertifikāciju nepieciešams iziet katru gadu. Līdz ar to, pasaulē nav daudz bioloģiskās kosmētikas ražotāju. Latvijā atrodamas sekojošas firmas: „Organix Cosmetix” (Šveice), „Marius Fabre” (Francija), „Essential care” (Anglija). Savukārt vietējā un popularitāti ieguvusī ekokosmētikas ražotājas kompānija „Madara” ir saņēmusi ECOCERT sertifikātu. ECOCERT darbojas vairāk kā 80 valstīs, veicot regulāru ekoproduktu sertifikāciju un inspekciju. Pēc kvalitātes ekokosmētikas statusam atbilstošas ir arī vietējās firmas „Afrodīte, ”„Trejdeviņi” un „AromaArt”. Pasaulē populāras ir „Weleda” un „Alva” (Vācija), „Native Cranberry” (Spānija) u.c.

Dabiskajā kosmētikā nelielā daudzumā tiek izmantotas tikai dabīgas krāsvielas, emulgatori un konservanti. Bez konservanta klātbūtnes krēms vai cits produkts derīgs būtu tikai dažas dienas, savukārt to pievienojot, produkta derīguma termiņš var būt no 3 mēnešiem līdz 2 gadiem, atkarībā no produkta veida un tur pievienotajām sastāvdaļām. Bio un ekokosmētikai tiek pievienotas ēteriskās eļļas, kuras uz organismu iedarbojas ne tikai ārstnieciski, bet arī psiholoģiski labvēlīgi. Produktu sastāvos netiek izmantoti sintētiskie parfīmi, sintētiski konservanti un citas ķīmiskas izejvielas.

*Par kaitīgajām vielām un to ietekmi uz veselību lasiet raksta beigās.

Svarīgi piebilst, ka ne bioloģisko, ne ekokosmētiku neizmēģina uz dzīvniekiem un tā ir nekaitīga apkārtējai videi.

2. „Dabiskā” kosmētika

Nepatīkami, bet fakts - likumdošana neregulē dabiskās sejas un ķermeņa kopšanas līdzekļu ražošanu. Līdz ar to jebkurš ražotājs par dabīgu drīkst saukt visus kosmētikas līdzekļus un arī parfimēriju, pat ja sastāvā ir niecīgs procents dabisku sastāvdaļu, bet pamatā sastāvs ir ķīmisks. Fakts ir un paliek fakts, ja vēlies lietot īstu dabīgo kosmētiku, katram pašam ir jāpēta produkta sastāvdaļas. Iegādājies B. Stetema grāmatu „Zini, ko tu pērc!” (izdevniecība „Zvaigzne ABC”) un papēti sastāvu kosmētiskajiem līdzekļiem, ko tu jau lieto ikdienā.

Pastāv mīts, ka aptieku preču klāsts ir dabisks, veselībai nekaitīgs. Taču realitāte ir cita: lielākā daļa kosmētisko līdzekļu – sejas un ķermeņa krēmu, šampūnu, ziepju un diemžēl arī visu bērnu līdzekļu – ir ar naftas pārstrādes produktiem, mākslīgajām smaržvielām un parabēnu grupas konservantiem. Te būs viens piemērs: talks, ko māmiņas ikdienā lieto bērniņu kopšanā (atrodams arī dekoratīvajā kosmētikā) ir kancerogēns, izraisa plaušu kairinājumu, pneimoniju.

Zināmākās „dabiskās” kosmētikas ražotājfirmas: „Stenders”, „Dzintars” (Latvija), „The Body Shop” (Anglija), „Vichy”, „Avène”, „Lierac” (Francija) u.c.

3. Ķīmiskā kosmētika

Ķīmiski sintezētas kosmētikas sastāvā vēl vairāk kā t.s. „dabiskajā” kosmētikā ir mākslīgi sintezētas un ķīmiskas vielas. Pie šīs kosmētikas kategorijas nav nepieciešams saukt konkrētu ražotājfirmu, jo diemžēl lielākā daļa veikalu klāsta ir ķīmisko kosmētiku.   Statistika liecina, ka pasaulē tikai 3 – 6% no visa milzīgā kosmētikas tirgus ir dabīga kosmētika, kuru sastāvā ir augu eļļas, vasks, ekstrakti, ēteriskajās eļļas u.c. dabiskas vielas. Daudzus cilvēkus neapmierina fakts, ka īstā dabiskā kosmētika ir dārga un to derīguma termiņš ir īss, tādēļ pērk ķīmisko kosmētiku. Jā, vieglāk un lētāk ir kosmētiku sintezēt laboratorijās, izmantojot sintētiskas sastāvdaļas. Derīguma termiņš parasti šādai kosmētikai ir 5 līdz 7 gadi vai tas vispār nemaz nav norādīts. Bet tā ir cena, ko cilvēks varētu ieguldīt savā veselībā, nevis slimībā, kā tas ir ķīmiskas kosmētikas lietošanas gadījumā.

Ļoti daudzas sievietes kosmētiku pērk brenda, nevis sastāva dēļ. Arī reklāma ir iedarbīga: sola tūlītēju efektu un mūžīgi jaunu ādu. Taču sekas redzamas ir vēlāk. Fakts ir un paliek fakts – ja kosmētikas sastāvā ir daudz konservantu un mākslīgi radītu vielu, pēkšņais efekts ir arī pēkšņi zūdošs. Ekokosmētikas pluss ir tāds, ka tās efekts ir noturīgs, kaut rezultātu nepieciešams ilgāk gaidīt. Ekokosmētikas iedarbība ir labāka, tādēļ, ka dabiskās kosmētikas sastāva molekulas ir līdzīgākas cilvēka organismam un āda to labāk absorbē.

Mīnuss ir tāds, ka ļoti maz starp ekoloģiskajiem produktiem atrodama dekoratīvā kosmētika, matu krāsas, šampūni utt. Taču internetveikalos un specializētajos bio vai eko veikaliņos ir visas ikdienai nepieciešamās preces. Nevajadzētu arī aizmirst par zobupastām, ziepēm, veļas un trauku mazgājamiem līdzekļiem utt. Un galu galā – krēmus var iemācīties pats gatavot, ziepes un šampūnus arī!

Domājiet par savu veselību un esiet laimīgi!

Populārākās veselībai kaitīgās vielas:

Sodium Lauryl Sulfate (SLS) – indīga viela, kura satur dioksānu - kancerogēnu (vēzi izraisošu) vielu. Var izraisīt neauglību un krūts vēzi, toksisks aknām un gremošanas orgāniem, veicina sausu ādu, ekzēmu. Šīs viela atrodama lielākajā daļā ziepju, šampūnu, vannas putu, zobupastu, dažādu ķermeņa un mazgāšanas līdzekļu sastāvos (putas veidojošs). Izraisa matu galu šķelšanos, galvas ādas niezi un kairinājumu, arī acu kairinājumu.

Minerāleļļa (Mineral Oil) – kavē pareizu ādas funkcionēšanu, veicina sausas ādas veidošanos, toksisks nierēm un nervu sistēmai. Atrodams krēmos, bērnu losjonos, lūpu krāsās u.c.

Dažādi parabēni (Metylparaben, Butylparaben, Propylparaben, Isobutylparaben) – izraisa alerģiskas reakcijas, dermatītu, iekšējās sekrēcijas dziedzeru noārdīšanos, krūts vēža riska palielinājums, bojā imūnsistēmu. Sastopami gandrīz visos kosmētiskas līdzekļos.

Krāsvielas – izraisa ādas, acu un gļotādas kairinājumu. Sastopamas lielākajā daļā ķīmiskās kosmētikas.

Sintētiskās smaržvielas – kancerogēnas vielas, izraisa dzemdību defektus, kairinājumu nierēs, centrālās nervu sistēmas traucējumus un paaugstinātu jūtīgumu. Atrodamas krēmos, īpaši ķermeņa losjonos, ziepēs un šampūnos.

Propilēna glikols (Propylene glycol) – izsitumi uz ādas, sausa āda, toksisks elpošanas orgānu, nervu sistēmai un imūnsistēmai. Sastopams krēmu bāzēs, skropstu tušās, lūpu krāsās, iedeguma krēmos un bērnu losjonos u.c.

Informācijas resursi:

Bils Stetems „Zini, ko tu pērc!”

www.dabiga-kosmetika.lv

www.dabatev.lv 

www.ekokosmetika.lv

www.madara-cosmetics.lv

Autors: Evita Trukšāne / tavavieta.lv

Lai saemtu papildinformciju, ldzu, apmekljiet EKO kosmētika - dabiska kosmētika?.
Raksts bija publicts 10 October 2012 g..
Atsauksmes: 0
Pievienot atsauksme
 
E-Cosmetics © 2013. Visas tiesības aizsargātas.
Internetveikala www.ekokosmetika.lv informācijas kopēšana un pārpublicēšana bez SIA "E-cosmetics" rakstiskas atļaujas ir stingri aizliegta.